امروز : یکشنبه, 05 فروردين 1397

تصاویری که ماندگار شدند- نوروز در جبهه ها

مردانی، مرد با لباس‌‌های خاکی دور سفره عید نشسته‌اند، دست‌هایشان را رو به آسمان گرفته‌اند، به پیام نوروزی مولایشان گوش می‌دهند، می‌روند تا دوباره بایستند و معلوم نیست نوروز دیگر بر سفره آسمانی می‌نشینند یا زمینی. 

به گزارش شهدای ایران؛ یازده روز از پایان عملیات خیبر می‌گذشت؛ رزمنده‌ها یک ماه می‌شد که در جزیره مجنون و سرزمین‌های باتلاقی شب و ‌روز نداشتند و فرماندهانی همچون محمدابراهیم همت، مرتضی یاغچیان، حمید باکری، اکبر زجاجی و هزاران رزمنده شجاع و حماسه‌آفرین بسیجی، بهایی بود که برای حفظ جزایر داده بودند.

عید نوروز از راه می‌رسید و رزمنده‌ها از نوجوان ۱۳ ـ ۱۴ ساله تا پیرمردان ۶۰ ـ ۷۰ ساله هنوز در منطقه بودند.

«یوسف گرامی» از عکاسان دفاع مقدس، تصویری ماندگار از سفره عید نوروز در جبهه در تاریخ ماندگار دفع مقدس ثبت کرده است که جمعی از بسیجیان پایگاه ابوذر تهران دور سفره‌ای در منطقه جفیر نشسته‌‌اند.

عکس حضرت امام خمینی(ره)، مردانی با لباس‌‌های خاکی، پرچم سرخ و سفید و سبز ایران، چفیه، فانوس، برگ سبز، یک سینی پرتقال، آجیل‌هایی که داخل ماهی‌تابه‌های آلومینیمی کوچکی ریخته شده و اسلحه‌هایی که نماد مقاومت در برابر هر هجمه‌ای است، تمام وسایل دو سفره نایلونی متفاوت است و دور این سفره رزمنده‌ها در حالی که دست‌هایشان را رو به آسمان گرفته‌اند، پیام مولایشان امام خمینی(ره) را از رادیو گوش می‌دهند.
حضرت امام(ره) در پیام نوروزی اول فروردین ۱۳۶۳ می‌فرمایند «از خدای تبارک و تعالی خواستارم که به برکت حضرت ولی امر (سلام‌الله‌علیه) که این کشور، کشور اوست، این سال جدید را بر همه مسلمین جهان خصوصاً بر ملت عزیز ما مبارک کند. مبارک باد این پیروزی بزرگ اسلام بر کفر، مبارک باد این جهاد بزرگ مجاهدین ما در راه اسلام. ان‌شاءالله این روز عید مبارک باشد برای همه. شهدا مهمان خدا هستند، اگر اینها را ما واقعاً در قلب‌‌مان ادراک بکنیم، عید می‌شود برای کسانی که شهید دارند، عید می‌شود برای کسانی که مجروح شدند، عید می‌شود برای کسانی در راه خدا عزیزان خودشان را از دست دادند، برای اینکه این عزیزان، عزیزان خدا هستند، اینها همه از او هستند. و امیدواریم که این سال باز مبارک باشد بر همه قشرهای ملت و همه کسانی که در زیر سایه جمهوری اسلامی هستند و بر همه ملت‌های ضعیف».

و آنها می‌روند تا حماسه‌های دیگری را خلق کنند، شاید فقط تعداد انگشت‌شماری از این مردان عید نوروز سال ۱۳۶۴ را دور چنین سفره‌ای نشستند و همه آنها می‌دانند که معلوم نیست نوروز دیگر بر سر سفره آسمانی می‌نشینند یا زمینی…

محمد علی غلامی فرمانده پایگاه مقاومت بسیج شهید صفاریان و مشاور رییس سازمان در امور بسیج در پیامی هفته بسیج را تبریک گفتند

پیام فرمانده پایگاه مقاومت بسیج شهید صفاریان و مشاور رییس سازمان در امور بسیج به مناسبت گرامیداشت هفته بسیج

 

برگزاری مراسم جشن انقلاب در سازمان ملی استاندارد

به همت پایگاه مقاومت بسیج شهید صفاریان سازمان ملی استاندارد ایران، به مناسبت سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی جشن با شکوهی با حضور معاونان، مشاوران، مدیران کل، مسئولین استانی و جمع کثیری از کارکنان سازمان ملی استاندارد ایران و آقای عزیز اکبریان رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، و مهمانانی از نواحی سپاه و بسیج ادارت استان البرز صبح روز سه شنبه 17 بهمن در  محل سالن شهید صفاریان سازمان ملی استاندارد برگزار شد.

فرصت های نوروزی را غنیمت بدانیم!

بهار، موعود زنده شدن است. نه فقط طبیعت، بلکه می توان با استفاده از کتاب زندگی، یعنی قرآن کریم، همه زندگی را همچون بهار، سرزنده و سرسبز ساخت. آری قرآن کریم می فرماید:أَ لَمْ یَأْنِ لِلَّذینَ آمَنُوا أَنْ تَخْشَعَ قُلُوبُهُمْ لِذِكْرِ اللَّهِ وَ ما نَزَلَ مِنَ الْحَقِّ وَ لا یَكُونُوا كَالَّذینَ أُوتُوا الْكِتابَ مِنْ قَبْلُ فَطالَ عَلَیْهِمُ الْأَمَدُ فَقَسَتْ قُلُوبُهُمْ وَ كَثیرٌ مِنْهُمْ فاسِقُون‏؛ آیا براى كسانى كه ایمان آورده‏اند هنگام آن نرسیده كه دلهایشان به یاد خدا و آن حقیقتى كه نازل شده نرم [و فروتن‏] گردد و مانند كسانى نباشند كه از پیش، بدانها كتاب داده شد و [عمر و] انتظار بر آنان به درازا كشید، و دلهایشان سخت گردید و بسیارى از آنها فاسق بودند؟ (حدید؛ 16)

 

استغفار, محشرف قیامت, بهار, عبادت, دعا, گناه, دل های بهاری, جلب روزی

پوسته سخت درختان، نرم شده و به زیور زیبای شکوفه های لطیف، آزین می شوند. گویا طبیعت نیز فرا می خواند دلها را! به راستی چه چیزی بهار را برای دل رقم می زند؟!

استغفار

گویا نوروز، منادی روز محشر است. می گوید بشتابید به سوی طلب مغفرت و زنده کردن دلها قبل از اینکه در صور زنده کننده دمیده شود و محشر کبری پدید آید و همچون جوانه های بهاری از دل خاک زنده شویم؛ که آنگاه برای استغفار دیر است. نوروز که می آید گویا برکت و خیرات از آسمان و زمین سرازیر می شود. زمین زنده می شود و نسیم نعمت های الهی بیش از هر زمان دیگری وزیدن می گیرد.

چرا گاهی دلها بهاری نیست؟ شاید به خاطر گرد و غبار گناه است. فَقُلْتُ اسْتَغْفِرُوا رَبَّكُمْ انَّهُ كانَ غَفَّاراً یُرْسِلِ السَّماءَ عَلَیْكُمْ مِدْراراً وَ یُمْدِدْكُمْ بِامْوالٍ وَ بَنینَ وَ یَجْعَلْ لَكُمْ جَنَّاتٍ وَ یَجْعَلْ لَكُمْ انْهاراً؛ به آنها گفتم از گناهان خود در پیشگاه پروردگارتان استغفار كنید كه او آمرزنده است، تا باران آسمان را پشت سر هم بر شما فرو ریزد و شما را با اموال و فرزندان كمك بخشد و باغها و نهرهایى براى شما قرار دهد. (نوح؛ 10-12) با استغفار و طلب غفران الهی برگ خزان گناه را بریزیم و برف سرمای دوری از معبود را با گرمای آغوش رحمت الهی، ذوب کنیم و نوروز، یکی از بهترین فرصتها برای جلب رزق، از راه استغفار است. امام علی (علیه السلام) می فرماید: اسْتَغْفِرْ تُرْزَقْ؛ استغفار كن، روزى داده مى‏ شوى. (شرح غررالحكم، ج 2، ص 169) نوروز، می تواند شروعی دوباره برای ارتباطی زیباتر با خالق بهار باشد.

همه لحظات، امتحان است. نیاز ضروری در هر جلسه امتحانی، آرامش، تمرکز و تلاش برای حل کردن همه سؤالهاست. چه چیزی جز یاد خدا و کمک گرفتن از خدا به انسان آرامش می دهد و چه کسی جواب همه سؤالها را می داند و بهترین دوست است و می توان با او درد دل کرد؟ آری! باید با خدا سخن گفت. چگونه؟! یک کلمه...! نماز. وَ اسْتَعینُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاةِ وَ إِنَّها لَكَبیرَةٌ إِلاَّ عَلَى الْخاشِعینَ؛ از شكیبایى و نماز یارى جویید. و به راستى این [كار] گران است، مگر بر فروتنان. (بقره؛ 45) تصمیم بگیریم بهتر و بیشتر با خدا حرف بزنیم. 

دعا

بعد از استغفار و پاک کردن ظرف وجود خود، نوبت به آن رسیده که با طهارت هر چه بیشتر، رو به آستان دوست آورده و خدای خود را صدا کنیم؛ چرا که فرمود: وَ قالَ رَبُّكُمُ ادْعُونی‏ أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذینَ یَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبادَتی‏ سَیَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ داخِرینَ؛ و پروردگارتان فرمود: مرا بخوانید تا شما را اجابت كنم. در حقیقت، كسانى كه از پرستش من كبر مى‏ورزند به زودى خوار در دوزخ درمى‏آیند. (غافر؛ 60) این آیه شریفه می فهماند، دعا و درخواست از خدا، اصلی ترین شاخص عبادت است.

رسول خدا صلی الله و علیه وآله فرمودند: الدُّعاءُ مُخُّ العِبادَةِ ، ولا یَهلِكُ مَعَ الدُّعاءِ أحَدٌ؛ دعا مغز عبادت است و با وجود دعا هیچ كس هلاك نمى شود. (بحارالأنوار، ج37، ص300، ح93) در نوروز، طبیعت دوباره از نو شروع می کند و چه زیباست که ما نیز  همراه طبیعت با بهترین درخواست ها و دعاها، زیباترین نعمتها و الطاف را طلب کنیم. مثلاً می توانیم اینگونه از خدا طلب کنیم که؛ خدایا حال ما را به بهترین حالها تبدیل کن! در نوروز باید فرصت را غنیمت شمرد و بر تراکم دعا و ارتباط با بی نیاز عالم افزود؛ چرا که همه، نیازمند اوییم: یا أَیُّهَا النَّاسُ أَنْتُمُ الْفُقَراءُ إِلَى اللَّهِ وَ اللَّهُ هُوَ الْغَنِیُّ الْحَمید؛ اى مردم، شما به خدا نیازمندید، و خداست كه بى‏نیازِ ستوده است. (فاطر؛ 15) برای یکسال نه! برای تمام عمر و دنیا و آخرتمان بخواهیم.

قرائت قرآن

در وجود آثار پربرکت و بی اندازه قرائت قرآن کریم در اصلاح مشکلات روحی و ارائه راه حل های مشکلات مادّی و معنوی در همه ابعاد زندگی فردی و اجتماعی، شکی نیست. آنچنان قرائت قرآن ارزشمند است که حدّ و اندازه ای برای تلاوت آن در نظر گرفته نشده است و خداوند اینگونه می فرماید: فَاقْرَؤُا ما تَیَسَّرَ مِنَ الْقُرْآن‏؛ هر چه از قرآن میسّر مى‏ شود بخوانید. (مزمّل؛ 20) پیامبر گرامی اسلام فرمودند: اِنَّ البَیتَ اِذا كَثُرَ فیهِ تِلاوَةُ القُرآنِ كَثُرَ خَیرُهُ وَ اتَّسَعَ اَهلُهُ وَ اَضاءَ لاَهلِ السَّماءِ كَما تُضى ءُ نُجومُ السَّماءِ لاَهلِ الدُّنیا؛ خانه اى كه در آن قرآن فراوان خوانده شود، خیر آن بسیار گردد و به اهل آن وسعت داده شود و براى آسمانیان بدرخشد چنان كه ستارگان آسمان براى زمینیان مى درخشند. (كافى(ط-الاسلامیه) ج2، ص610)

در کنار سفره هفت سین، انچه در بالای سفره قرار می دهیم یا در وسط سفره می گذاریم، مصحف شریف است. به این معنا که؛ می خواهیم در رأس همه امور زندگی مان، سخن خدا را عملی کنیم و همه کارهایمان را حول محور دستورات و راهنمایی های قرآن کریم، تنظیم می کنیم. در این صورت این سفره، برای آسمانیان نیز نور خواهد داشت همچنان که خانه هایی که در آنها قرآن تلاوت می شود اینگونه اند.

چرا گاهی دلها بهاری نیست؟ شاید به خاطر گرد و غبار گناه است. فَقُلْتُ اسْتَغْفِرُوا رَبَّكُمْ انَّهُ كانَ غَفَّاراً یُرْسِلِ السَّماءَ عَلَیْكُمْ مِدْراراً وَ یُمْدِدْكُمْ بِامْوالٍ وَ بَنینَ وَ یَجْعَلْ لَكُمْ جَنَّاتٍ وَ یَجْعَلْ لَكُمْ انْهاراً؛ به آنها گفتم از گناهان خود در پیشگاه پروردگارتان استغفار كنید كه او آمرزنده است، تا باران آسمان را پشت سر هم بر شما فرو ریزد و شما را با اموال و فرزندان كمك بخشد و باغها و نهرهایى براى شما قرار دهد. (نوح؛ 10-12) با استغفار و طلب غفران الهی برگ خزان گناه را بریزیم و برف سرمای دوری از معبود را با گرمای آغوش رحمت الهی، ذوب کنیم و نوروز، یکی از بهترین فرصتها برای جلب رزق، از راه استغفار است. امام علی (علیه السلام) می فرماید: اسْتَغْفِرْ تُرْزَقْ؛ استغفار كن، روزى داده مى‏ شوى

نماز

با کمی تأمّل بر سر سفره تحویل سال، به یاد می آوری؛ سالی که گذشت، همانند سالهای پیش از آن، توأم با شیرینی ها و تلخی های گوناگون بود؛ پس شاید در سال جدید نیز تلخی ها و سختی هایی باشد که قطعاً نیز اینچنین خواهد بود. قرآن کریم می فرماید: وَ قَطَّعْناهُمْ فِی الْأَرْضِ أُمَماً مِنْهُمُ الصَّالِحُونَ وَ مِنْهُمْ دُونَ ذلِكَ وَ بَلَوْناهُمْ بِالْحَسَناتِ وَ السَّیِّئاتِ لَعَلَّهُمْ یَرْجِعُونَ؛ و آنان را در زمین به صورت گروه‏هایى پراكنده ساختیم: برخى از آنان درستكارند و برخى از آنان جز اینند. و آنها را به خوشی ها و ناخوشی ها آزمودیم، باشد كه ایشان بازگردند. (اعراف؛ 168)

هم خوشی ها و هم سختی ها، اصلاً همه لحظات، امتحان است. نیاز ضروری در هر جلسه امتحانی، آرامش، تمرکز و تلاش برای حل کردن همه سؤالهاست. چه چیزی جز یاد خدا و کمک گرفتن از خدا به انسان آرامش می دهد و چه کسی جواب همه سؤالها را می داند و بهترین دوست است و می توان با او درد دل کرد؟ آری! باید با خدا سخن گفت. چگونه؟! یک کلمه...! نماز. وَ اسْتَعینُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاةِ وَ إِنَّها لَكَبیرَةٌ إِلاَّ عَلَى الْخاشِعینَ؛ از شكیبایى و نماز یارى جویید. و به راستى این [كار] گران است، مگر بر فروتنان. (بقره؛ 45) تصمیم بگیریم بهتر و بیشتر با خدا حرف بزنیم. 

نوروز سفره دل خود را با هفت سین هایش باز کرده است و اگر درست نگاه کنی همه این سفره ها، سجّاده هایی هستند که تو را به عبادت آفریننده بهار می خوانند. آری عبادت، جاری است. سفره دل را با استغفار تمیز کن، با قرآن جلا ده و با دعا و نماز، سین هایش را کامل کن. بهار، تو را به زندگی دعوت می کند؛ و زندگی، می تواند همه اش عبادت باشد.

 

حجت الاسلام محسن رفیعی/کارشناس حوزه - بخش قرآن تبیان

برگزاری مراسم گرامیداشت هفته بسیج

به گزارش روابط عمومی پایگاه مقاومت بسیج شهید صفاریان سازمان ملی استاندارد ایران، این مراسم با حضور رییس ، معاونان ، مشاوران ، مدیران کل سازمان ملی استاندارد ایران و پژوهشگاه استاندارد،  مهمانانی از نواحی سپاه و بسیج استان البرز  و جمع کثیری از بسیجیان و کارکنان سازمان ملی استاندارد ایران، در  صبح سه شنبه 7 آذر در سالن شهید صفاریان سازمان ملی استاندارد ایران برگزار گردید.

در این مراسم بعد از قرائت قرآن و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و عرض خیر مقدم به حاضرین توسط مجری برنامه، آقای  نظام اسلامی، استاد پیرزاده و گروه تواشیح ولایت به اجرای برنامه پرداختند.

در ادامه نیره پیروزبخت ، رییس سازمان ملی استاندارد ایران در این مراسم ، با تبریک آغاز ولایت امام زمان و روز بسیج مستضعفین ، اظهارداشت : در اندیشه امام(ره) بسیج نهادی است اجتماعی با ابعاد متعدد، در این نگرش بسیج دیگر صرفاً سازمانی نظامی نیست که فقط در زمان جنگ و برای دفاع در مقابل دشمن شکل گرفته باشد، بلکه نهادی است وسیع و پاسخگوی نیازهای اساسی  و حیاتی جامعه .

 رییس سازمان ملی استاندارد ایران بیان کرد : بسیج در صورتی می تواند نهادی جامع و شامل جهات متعدد و پایدار شناخته شود که نیازهای دایمی و باورها و ارزش های فرهنگی پدید آورنده آن به روشنی تعریف شوند، این نیازها ممکن است اقتصادی، سیاسی، فرهنگی یا نظامی باشند.

وی افزود : به فرموده بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، بسیج شجره طیبه و درخت تناور و پرثمرى است كه شكوفه هاى آن بوى بهار وصل ، طراوت يقين و حديث عشق مى دهد. بسيج مدرسه عشق و مكتب شاهدان و شهيدان چه در جنگ و چه در صلح ، بسیج میقات پابرهنگان و معراج اندیشه پاک اسلامی است که تربیت یافتگان آن نام و نشان در گمنامی و بی‌نشانی گرفته‌اند.

پیروزبخت تاکید کرد : حضور بسیجی در همه زمان ها و عرصه ها برای تحقق اهداف نظام توانسته چالش ها و مشکلات را به نحو شایسته ای رفع کند.

پیروزبخت با تشریح تلاش های ماه های اخیر برای تصویب و به ثمر نشستن قانون جدید سازمان ملی استاندارد ایران ، گفت : بالاخره با پیگیری و تلاش مداوم ، مجمع تشخیص مصلحت نظام قانون جدید سازمان ملی استاندارد را تایید کرد و بدین ترتیب جایگاه سازمان ملی استاندارد در دولت ارتقا یافت .

وی افزود : از این پس و با تصویب این قانون فصل کار بسیجی وار فرارسیده است، تا با تلاش مضاعف از این دستاورد استفاده کنیم .

در این مراسم در کنار دیگر برنامه های متنوع، خواننده آئینی سید میلاد تاجزاده و  خواننده سنتی استاد خلج اجرای برنامه نموند.

گفتنی است در پایان این مراسم با حضور مسئولان حاضر در مراسم از از اسماعیل عاقلی ، فتح الله محمدی ، محمود فرمانی ، سید علی ملیحی و محمد حسین مسعودی فر به عنوان فرماندهان نمونه پایگاه مقاومت بسیج ادارات کل استاندارد استانهای سیستان و بلوچستان  ، لرستان ، گلستان ، همدان ، هرمزگان و همچنین ، اصغر صالح زاده ، سید سعید طباطبایی ، سیروس صارمی، حاجی رضا احمدی متمایل ، فرشید زعیمی ، محمد علی بیگلو ، شهربانو صفری ، میترا عرفانی فر، گیتی نریمانی و زهرا قربانی نیا به عنوان بسیجیان نمونه سازمان تجلیل به عمل آمد

پایگاه مقاومت بسیج شهید صفاریان سازمان ملی استاندارد ایران به عنوان پایگاه نمونه معرفی شد

نشست فرماندهان و اعضای شورای بسیج ادارات کل سپاه  امام حسن مجتبی (ع) استان البرز با حضورمسئولان سازمان و  فرماندهان پایگاه های تابعه وهمچنین اعضای شورای بسیج ادارات، صبح روز دوشنبه مورخ شانزدهم اسفند ماه در سازمان ملی استاندارد ایران برگزار شد
 

 
به گزارش پایگاه مقاومت بسیج شهید صفاریان، در ابتدای این نشست ، اصغر صالح زاده درخصوص فعالیت های  سازمان ملی استاندارد ایران در بخش های مختلف و نیز اهمیت  جایگاه آن در جوامع بین المللی و همچنین درخصوص تفاهم نامه مبادله شده بین سازمان بسیج مستضعفین و سازمان ملی استاندارد ایران و نقش موثر و مهم  سازمان در پیشبرد اهداف عالیه بسیج ، سخنرانی کرد.
در این نشست،سردار میرتقی، در خصوص نقش بسیجیان در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران سخنانی ایراد و به بسیجیان توصیه کرد: رهرو خون پاک شهدا وامام شهدا و پیرو ولایت و رهبری باشند .
وی به تاسی از فرمایشات مقام معظم رهبری گفت: معظم له فرمودند "بسیجیان همواره در این زمینه امر به معروف و نهی ازمنکر کوشا بوده و در سازمانی که خدمت می کنند موثر و مفید باشند" .
در پایان مراسم از بسیجیان منتخب در جشنواره ورزشی که به مناسبت هفته گرامیداشت بسیج برگزار شد  و نیز از ادارات منتخب و فعال  در حوزه های مختلف بسیج تقدیر به عمل آمد .
 در این راستا از پایگاه مقاومت بسیج شهید صفاریان سازمان ملی استاندارد ایران به عنوان پایگاه نمونه ،قدردانی شد
 
.
 
 
 
 

حدیث هفته

 امام علی علیه السلام :

 يَسيرُ الدنيا خيرٌ من كثيرِها، و بُلغَتُها أجدَرُ مِن هلكَتِها؛

  اندكِ دنيا، بهتر است از بسيار آن و آنچه به قدر كفايت باشد، شايسته ‏تر است از آن مقدار كه به نابودى آدمى انجامد.

  غرر الحكم، ح10993